DIANA Biotechnologies hlásí rekordní tržby. Česká firma plánuje investovat půl miliardy do dalšího výzkumu diagnostiky a léčiv a do globální expanze

Praha, 29. listopadu 2022

Skupina DIANA Biotechnologies loni utržila rekordních 926,8 milionů korun. Jedná se o 335% nárůst ve srovnání s rokem 2020, kdy ještě neexistovaly dceřiné firmy DIANA Lab a DIANA Engineering. Společnost za rok 2021 vykázala konsolidovaný čistý zisk ve výši 580,3 milionů korun, rozrostla se na téměř sto zaměstnanců a dále expanduje. Díky svému rozvoji získala ocenění v prestižní soutěži Deloitte Fast 50 jako nejrychleji rostoucí projekt kategorie Companies to watch ve střední a východní Evropě.

Vedení DIANA Biotechnologies chce i nadále pokračovat v odvážných investicích do špičkového výzkumu, soustředit se na zahraniční expanzi, rozšířit portfolio a postupně vybudovat farmaceutickou a diagnostickou společnost s globálním dosahem. Do vývoje a rozvoje vloží v následujících letech přibližně půl miliardy korun.

Našimi třemi hlavními pilíři jsou vývoj vysoce citlivé molekulární diagnostiky, vývoj protilátek pro diagnostiku i pro terapii a vývoj originálních nízkomolekulárních léčiv. Námi vyvinuté revoluční PCR testy na covid-19 znamenaly obrovské rozšíření divize pro molekulární diagnostiku, která nyní tvoří hlavní část tržeb a kterou chceme i nadále rozvíjet a stát se tak důležitým globálním hráčem na poli PCR diagnostiky. Plánujeme  další investice do výzkumu a vývoje našich unikátních PCR technologií, rozšiřování portfolia produktů i vývoj vlastních  přístrojů pro diagnostiku,“ říká CEO společnosti Václav Navrátil.

Firma v letech 2020 a 2021 dodala laboratořím přes šest milionů PCR testů a v roce 2021 utržila rekordních 926,8 milionů korun. Na obchodních výsledcích se poprvé podílely i nově založené dceřiné firmy DIANA Lab, s r. o. a DIANA Engineering, s r. o. Celá firma se během pandemického období zaměřila primárně na dodávání vysoce kvalitních PCR testů pro detekci covidu-19.

V průběhu roku 2020 jsme vyvinuli a uvedli na trh systémy pro automatizované PCR testování na covid-19 jak ze stěrů, tak i ze slin, které umožnilo laboratořím již v roce 2020 testovat přes tisíc vzorků denně, později dokonce přes deset tisíc vzorků denně. Testy byly

cenově výhodné, a navíc umožnily detekci všech významných variant viru. Spolu s laboratořemi jsme tak dokázali šíření variant včas detekovat a predikovat další vývoj. Naše včasné varování před britskou variantou zabránilo pravděpodobnému přetížení nemocnic a přinejmenším tisícům dalších úmrtí,“ uvádí finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies Martin Dienstbier.

„Naše testy přinesly revoluci v PCR testování na covid-19 v České republice. Kompetitivní byly i  v mezinárodním srovnání, z kapacitních důvodů jsme ale byli nuceni prioritizovat dodávky na český trh a expanzi do zahraničí se začínáme věnovat až nyní. Jsme však přesvědčeni, že i díky dalším novým technologiím, na jejichž vývoji nyní pracujeme, se nám brzy podaří se etablovat i na světovém trhu. K tomu nám pomůže i půlmiliardová investice do dalšího výzkumu a vývoje, kterou plánujeme v následujících letech,“ dodává Martin Dienstbier.

Mimo vývoj PCR testů společnost během covidové pandemie pokračovala i v dalších dlouhodobých projektech, i když v částečně utlumeném režimu. Vývoj léčiv a částečně i vývoj protilátek vychází z technologie DIANA, kterou vynalezl CEO společnosti Václav Navrátil. „Metoda DIANA umožňuje extrémně citlivou detekci proteinů, ale také se jedná o velmi efektivní platformu pro hledání biologicky aktivních látek, zejména inhibitorů enzymů, které se mohou stát kandidátními látkami pro léčiva. Společnost se prozatím zaměřuje především na oblasti infekčních onemocnění a onkologie. Avšak vývoj léčiv trvá řadu let a může spolykat i mnoho miliard korun. Jedná se tedy o odvážnou dlouhodobou vizi, která potřebuje financování. To jsme alespoň pro počáteční fáze nyní schopni zajistit,“ říká Václav Navrátil. Na projektech vývoje látek pro onkologii DIANA Biotechnologies spolupracuje například s brněnským centrem CEITEC.

Celkový 100 314% růst, ke kterému došlo za pouhé dva roky, znamená nejen vítězství v letošním ročníku Deloitte Fast 50 Companies to watch ve střední a východní Evropě, ale také absolutní rekord ve 23-leté historii soutěže. „Tento raketový růst je možný díky unikátnímu produktu, po kterém byla obrovská poptávka. To, že jsme takový produkt dokázali vyvinout a vyrábět v dostatečném množství, je zásluhou špičkových odborníků ve firmě, kteří přinesli různé expertízy z chemických, biologických, medicínských, informatických a inženýrských oborů i zkušenosti z byznysu, ale také intenzivní práce zaměstnanců ve všech divizích firmy a schopnosti si navzájem pomoci. Chtěl bych proto poděkovat všem zaměstnancům za jejich klíčový přínos. Zároveň bych upozornil, že stále hledáme nové kolegy a nabízíme zcela unikátní možnost realizovat se nejen ve výzkumu v prostředí inovativní biotech firmy, která nemá v Česku obdoby,“ uzavírá Václav Navrátil.

O společnosti DIANA Biotechnologies

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost se silným vlastním výzkumem a vývojem. Firma byla založena v roce 2018 s cílem rozvíjet aplikace patentované technologie DIANA v diagnostice a ve vývoji léčiv. Portfolio firmy je ale nyní již výrazně širší. Aktuálně míří na světové trhy ve třech hlavních oblastech: 1) vývoj a výroba vysoce citlivé molekulární diagnostiky, 2) vývoj vlastních originálních nízkomolekulárních léčiv a poskytování služeb pro farmaceutický sektor a 3) vývoj protilátek pro diagnostiku i pro terapie. V oblasti molekulární diagnostiky se firma stala největším českým výrobcem PCR testů na covid-19 a další virová onemocnění a díky svým inovacím v PCR diagnostice se nyní prosazuje i v zahraničí.  Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Cílem DIANA Biotechnologies je stát se nadnárodní biotechnologickou společností vyvíjející vlastní originální diagnostiku i léčiva. Společnost má dvě dceřiné firmy: DIANA Lab, s.r.o., akreditovanou mikrobiologickou diagnostickou laboratoř, a DIANA Engineering, s.r.o., zabývající se vývojem a výrobou specializovaného plastiku a vývojem laboratorních přístrojů.

Kontakt pro média:
Marie Lesáková
Account Manager, Topic PR
E: mlesakova@topicpr.cz
M: +420 721 267 922