Media coverage

iDnes.cz

13. 10. 2021
Místo desítek lidí v laboratoři jen pár přístrojů. Ty zvládnou během dne vyhodnotit až deset tisíc vzorků. Tak funguje automatizované vyhodnocování PCR testů na covid ze slin v jedné z českých společností, která své technologie nabízí do dalších laboratoří. Výsledky testů jsou k dispozici ještě v den odběru.

Novinky.cz

24. 9. 2021
„V naší laboratoři zaznamenáváme zvýšený zájem o PCR testování zejména ze strany firem. Pro ně nabízíme pravidelné testování jednou týdně ultracitlivými a cenově dostupnými PCR testy ze slin,“ řekl Právu Václav Navrátil, vědecký ředitel Diana Biotechnologies

Počty nových covid-19 případů rostou. Avšak pravidelné PCR testování zabraňuje šíření viru ve firmách.

17. 9. 2021
Z posledních dat je zřejmé, že epidemie opět nabývá na síle, neboť podíl pozitivních případů se za poslední 2 měsíce se trojnásobně zvýšil.

Euro

27. 8. 2021
ČESKÝ POSKYTOVATEL PCR TESTŮ BRZKÝ KONEC COVIDU NEČEKÁ. PRÁVĚ OTEVÍRÁ NOVOU LABORATOŘ NA 10 TISÍC VZORKŮ DENNĚ

Finmag

24. 8. 2021
DIANA dodala odběratelům v Česku přes dva miliony PCR testů. Na podzim chce ve své nové laboratoři vlastními silami a s vlastními sadami zpracovávat až 20 tisíc testů denně.

Fokus Václava Moravce

25. 5. 2021
Restart myšlení. Restart byznysu. Restart života. Znamená krize příležitost? Nebo znamená krize – zkrátka krizi? Přenos z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Reportáž z firmy DIANA Biotechnologies 1:07:58

TV Nova

17. 4. 2021
Vědci z Česka patří v boji s covidem-19 mezi světovou špičku. Mezi jejich poslední úspěchy se řadí třeba levné neinvazivní PCR testy nebo čip k detekci infekce koronavirem. Václav Navrátil, jednatel a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: Námi vyvinuté PCR testy ze slin jsou příjemnější, jednodušší a rychlejší, oproti PCR testům prováděným stěrem z nosohltanu. Přitom se i v praxi potvrzuje, že jsou dokonce i citlivější.

Seznam Zprávy

15. 4. 2021
Tvrdá kritika školních testů. Vědci i část škol vyzývají vládu, ať změní testovací strategii. Navrhují šetrnější a spolehlivější způsob, což podle nich zajistí PCR testování ze slin.

Seznam Zprávy

15. 3. 2021
Česko s antigenními testy vsadilo na špatnou kartu, je přesvědčen muž, který se už více než rok věnuje vývoji testů na covid-19. „Takové testování může být horší, než kdyby se netestovalo vůbec,“ říká Martin Dienstbier.

Deník N

2. 3. 2021
Podíl britské varianty podle výsledků PCR testů na koronavirus přesáhl 75 % a počet nově nakažených touto variantou i nadále exponenciálně roste, i přes dosavadní protiepidemická opatření. Upozorňuje na to v tiskové zprávě firma Diana Biotechnologies, která dodává laboratořím PCR testy.

ČT 1

18. 2. 2021
Víc než polovina nově nakažených lidí má už zřejmě britskou variantu viru. Vyplývá to ze studie společnosti DIANA Biotechnologies. Experti analyzovali přes 80 000 PCR testů, které dokáží rozeznat původní a britskou variantu. Z 9 krajů, pro která jsou data k dispozici, je britská varianta nejrozšířenější v Praze a Plzeňském kraji, přes 70 % zkoumaných vzorků.

iROZHLAS

18. 2. 2021
Na takzvanou britskou mutaci koronaviru současná opatření nefungují, vyplývá to z analýzy PCR testů společnosti Diana Biotechnologies, kterou má Radiožurnál k dispozici. Kvůli této variantě viru SARS-Cov-2 hrozí Česku v příštích týdnech strmý nárůst počtu nakažených. Šíření mutace totiž neustále zrychluje.

Deník N

18. 2. 2021
Data z laboratoří analyzujících odběry z nosohltanu nebo ze slin potvrzují, že britská mutace koronaviru v Česku převládá. Ukazuje, že nová varianta se skrytě exponenciálně šíří a v následujících týdnech možná způsobí velký nárůst počtu nakažených. Nový pohled na šíření britské mutace v Česku nabízí analýza české firmy Diana Biotechnologies. Kromě pozitivity nebo negativity dokážou tyto testy odhalit i britskou mutaci.

DVTV

12. 1. 2021
Místo bolesti jedno plivnutí: Naše PCR testy můžeme rozjet ve velkém, říká Dienstbier. Odpadne nepříjemný stěr z nosohltanu, výrazně také zjednoduší práci, v laboratoři na to téměř nemusí sáhnout a do hodiny a půl mají výsledek, říká Martin Dienstbier ze společnosti Diana Biotechnologies, která vyvinula unikátní metodu PCR testů.

Deník N

29. 12. 2020
Počátkem roku Česko čeká malá testovací revoluce: začnou se používat nové testy, které dokážou odhalit přítomnost koronaviru ze slin – postačí odplivnutí do speciálního kalíšku. Odpadá tak nepříjemný odběr z nosohltanu, navíc budou výsledky přinejmenším stejně přesné jako u stávající PCR metody.

Seznam Zprávy

3. 12. 2020
Další testy ze slin míří na trh. Firma je otestovala v Nemocnici Na Bulovce. Česká firma Diana Biotechnologies oznámila, že úspěšně dokončila s Nemocnicí Na Bulovce studii testů ze slin. Ty vyvíjí jako rychlejší způsob testování na covid-19. Po kloktacích testech jde už o druhý úspěch českých vědců.

Seznam Zprávy

5. 11. 2020
Problémem testování na covid-19 není chybovost testů, ale odběrů, upozorňuje český výrobce testů Diana Biotechnologies z Vestce u Prahy. Její finanční ředitel a spoluzakladatel Martin Dienstbier byl hlavním hostem Magazínu Byznys.

Forbes

2. 11. 2020
Revoluční plivanec. Exkluzivně jsme vyzkoušeli český test na koronavirus, ke kterému stačí sliny

E15

18. 10. 2020
Do finále míří vývoj testů na koronavirus ze slin, které by si lidé mohli odebrat i sami doma a do laboratoře je poslat třeba poštou. Stojí za nimi česká firma Diana Biotechnologies. Její spoluzakladatel a provozní ředitel Martin Dienstbier ale i přes tento pokrok varuje, že celoplošné testování podle návrhu ministerstva zdravotnictví je stále nereálné.

Právo, Novinky.cz

25. 9. 2020
Ukazuje se, že testy ze slin jsou stejně citlivé jako stěr z nosohltanu, řekl Právu Václav Navrátil, ředitel a hlavní vývojář společnosti Diana Biotechnologies, která vyvíjí testovací soupravy na covid-19 a v červnu zvítězila v soutěži Hackathon organizované ministerstvem průmyslu a obchodu.

Česká televize

22. 9. 2020
Testy ze slin by v Česku mohly začít v půlce října. Sada vzniká ve spolupráci Ústavu organické chemie a biochemie se soukromým sektorem. Testy ze slin se od víkendu používají v Kanadě, v omezené míře i v USA, jsou rychlé a vzorek může odebrat i laik. Když se potvrdí i jejich přesnost, může to být jedna z metod, jak ulevit odběrovým místům.

Czech TV

14. 7. 2020
Press conference after the visit of Czech Prime minister, Minister of Health, and Chief Scientific Advisor in our laboratories in Vestec (from 2:03:30).

MF Dnes

14. 7. 2020
Premiér Andrej Babiš společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem navštívili společnost Diana Biotechnologies, která vyrábí testy na přítomnost covid-19 v klinických vzorcích.

Hospodářské noviny

30. 6. 2020
Čeští výzkumníci dokážou výrazně zrychlit testování na koronavirus. Nemocnice by mohly stíhat až 1500 vzorků denně

MF Dnes

23. 6. 2020
Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj.

Hack the Crisis

23. 6. 2020
Naše diagnostické soupravy a řešení automatizace testů na COVID-19 vyhrály první cenu poroty i cenu veřejnosti ve finále soutěže Hack the Crisis CZ organizované CzechInvest a MPO.

Hospodářské noviny

2. 12. 2019
DIANA Biotechnologies - spin-off ve službách zdraví

Ekonom

25. 4. 2019
Biochemik Václav Navrátil vyvinul metodu, která by mohla odhalit rakovinu nebo třeba Alzheimerovu chorobu v dřívějších stadiích. Vedle diagnostiky chorob najde uplatnění při vývoji léků.

EURO Business

7. 2. 2019
Bývalí uhlobaroni chtějí dát půl miliardy do biotechnologií. Je to vášeň, říká šéf BPD Brůžek

Czech TV, Události komentáře

18. 7. 2018
Příběh – Václav Navrátil. Vynalezl metodu pro tisíckrát citlivější diagnostiku nemocí i nových léků.

Aktuality AV ČR

17. 7. 2018
Start-up ze studentského projektu získal na 80 milionů korun. Vznikla nová start-up společnost DIANA Biotechnologies

Hospodářské noviny

22. 2. 2018
Na trh míří metoda českého studenta, která pomůže odhalit nemoci i najít na ně léky. Dostal za ni Cenu Wernera von Siemense.

Contacts

DIANA Biotechnologies s.r.o.
Nad Safinou II 366
252 50 Vestec
Czech Republic