Šetrné PCR testy ze slin na školách úspěšně nahrazují antigenní testy

Praha, 20. května 2021                                                        .

Ultracitlivé neinvazivní PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies využívají již desítky českých škol k pravidelnému testování. Například školy na Praze 9, žáci ve slovenském Zvoleně nebo žáci v Berouně. Nově se přidalo také 29 pražských škol, pro něž testování zajišťuje společnost EUC Laboratoře. Většímu rozšíření PCR testů do škol by pomohlo zrovnoprávnění úhrad. Zatímco na výrazně méně přesný antigenní test pojišťovny přispívají 350 korun každé tři dny, školy dostanou jen 200 korun na dva týdny.

Ještě donedávna byly ultrapřesné PCR testy nabízeny jen na odběrových místech velkých laboratoří a nemocnic a jejich vysoká cena přesahující 1000 Kč a způsob odběru neumožňovaly nasazení pro plošné testování. Díky novým PCR testům ze slin s jednoduchým samoodběrem a velkokapacitním zpracováním se však již dnes mohou přesně a levně testovat také školy nebo firmy. Tyto testy uvedla na trh ve spolupráci s partnerskými laboratořemi česká společnost DIANA Biotechnologies, která od vypuknutí pandemie již dodala přes 1,5 milionu PCR testů.

Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: „Z naší zkušenosti plyne, že k bezpečnému návratu do škol je potřeba testovat žáky i zaměstnance jednou týdně. Nyní již nabízíme PCR testování od 350 korun za test. A v případě většího zájmu umíme cenu dále snižovat. Většímu rozšíření do škol však brání znevýhodnění PCR testů oproti antigenním. Zatímco nefunkční antigenní testy pojišťovny dotují 350 korunami každé tři dny, školy mají dostávat na PCR test 200 korun na dva týdny. Za tuto částku nyní nelze kvalitní PCR test pořídit. Pokud by došlo ke zrovnoprávnění testů, stát by díky nižší frekvenci PCR testů ušetřil. A zároveň by bylo možné díky ultra-citlivým testům nakažené izolovat dříve, než se stanou vysoce infekčními pro své okolí, a zabránit tak dalšímu šíření bez nutnosti karantény pro celý kolektiv.“

Výrazný krok k rozšíření PCR testů do škol učinila společnost EUC Laboratoře, která nabídla PCR testy na svoje náklady za sponzorovanou cenu 155 korun. Kateřina Veselá, provozní ředitelka z EUC Laboratoří: „Na PCR testech od DIANA Biotechnologies oceňujeme především vysokou spolehlivost a možnost testování ze vzorku slin. Jsme rádi, že můžeme nabízet české šetrné testy, které zároveň splňují veškerou nutnou certifikaci dle SÚKL. Do konce května jsme školám testy nabídli za symbolickou cenu 155 korun za test. Chceme tím ukázat, že neinvazivní a vysoce přesné PCR testování je tou nejefektivnější cestou, jak zajistit žákům bezpečný návrat do škol. Předpokládáme, že školy naváží na pilotní projekt a v testování žáků budeme pokračovat až do konce roku. Naším společným cílem je vrátit všechny děti do škol natrvalo a bez rizik.“

V rámci pilotního projektu pod taktovkou EUC Laboratoří se 5834 pražských žáků pomocí PCR testů ze slin testuje od 10. května vždy jednou týdně, projekt potrvá do konce května. Odběr je velmi jednoduchý a snadno jej zvládnou i ty nejmenší děti. Stačí plivnout do zkumavky s trychtýřkem a tu pak bezpečně uzavřít. Každá zkumavka má svůj 2D kód, děti zkumavku s odebraným vzorkem přiloží ke čtečce kódů a následně ji vloží do přenosné krabičky na vzorky, ve které se vzorky svážejí do laboratoře. Kód na zkumavce přiřadí vzorek k dítěti a usnadní vyhodnocení. SMS s výsledkem dostanou rodiče nejpozději druhý den. K odběru navíc není potřeba vyškolený personál. Díky vysoké citlivosti testy odhalují i slabé virové nálože při začínající infekci několik dní před příznaky.

PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies využily již tisíce školáků v rámci pilotních projektů na Praze 9 ve spolupráci s laboratořemi GHC Genetics a ve slovenském Zvolenu a Krupině ve spolupráci se slovenským Agelem. Od dubna se pravidelně pomocí neinvazivních testů jednou týdně testují i žáci v berounské Základní škole Hýskov. Děti se testují přímo ve škole.

Lenka Šocová, třídní učitelka 4. třídy ze ZŠ Hýskov: „Šetrné testy ze slin od DIANA Biotechnologies si pochvalují jak děti, tak i rodiče. Velkou výhodou je, že je odběr jednoduchý a rychlý, bez nutnosti šťourání nebo žvýkání. Děti zvládají sliny odebrat samy ve třídě. Navíc díky tomu, že se jedná o PCR testy, máme my i rodiče jistotu, že případnou nákazu mezi dětmi zachytíme opravdu včas. Výhodou je také to, že se podle platných nařízení MŠMT nemusíme testovat tak často.“ 

 

O společnosti DIANA Biotechnologies

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a vývojem léčiv a vysoce citlivých diagnostických metod. Byla založena v roce 2018 a rozvíjí zejména aplikace kolem patentované technologie DIANA, kterou vynalezl CEO a vědecký ředitel firmy Václav Navrátil během svého působení na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Portfolio firmy je ale výrazně širší a se svými produkty míří na světové trhy, kromě vývoje nových léčiv a diagnostických metod pro detekci nových biomarkerů se zaměřuje také například na vývoj monoklonálních protilátek pro diagnostiku i terapie. Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Cílem DIANA Biotechnologies je stát se nadnárodní biotechnologickou společností vyvíjející vlastní originální léčiva. Za tímto účelem už při svém vzniku společnost získala významný privátní investiční kapitál. Společnost sídlí ve Vestci u Prahy. Pro více informací o společnosti prosím pokračujte na www.dianabiotech.com a sledujte na Facebooku www.facebook.com/DIANABiotechnologies a Twitteru twitter.com/DianaBiotech.

O testech na COVID-19 společnosti DIANA Biotechnologies

DBdirect PCR testy ze slin i ze stěrů

Ultra citlivé PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies jsou založeny na technologii DBdirect využívající metodu přímého RT-PCR DBdirect, která nevyžaduje izolaci RNA v separátním kroku. To znamená, že je vzorek slin nebo stěrů přímo přidán do PCR roztoku a laboratorní proces je jednodušší a rychlejší oproti dosavadní používané izolační metodě. Nová metoda také eliminuje nutnost složité automatizace potřebné k izolaci RNA a k provedení testu stačí jakýkoliv standardní qPCR přístroj. Přímé PCR testy ze slin jsou tak vhodné jak pro velké laboratoře s automatizovaným zpracováním vzorků, tak i pro ruční zpracování vzorků. Metoda má certifikaci CE IVD a lze ji používat k diagnostice v zemích EU, zemích EFTA, Švýcarsku, Turecku a dalších zemích uznávajících CE IVD. Pro více informací pokračujte na www.diana-covid19.cz .

O skupině EUC:
Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele. Od roku 2011 do roku 2020 investovala 974 milionů korun především do modernizace přístrojů, vzdělávání zaměstnanců a elektronizace systémů a služeb. Ve 25 zdravotnických zařízeních napříč ČR (včetně 8 prémiových), 11 mamocentrech, 23 lékárnách a 11 laboratořích zaměstnává 2 230 zdravotníků, kteří poskytnou péči téměř 1,3 milionu pacientů ročně. Na podzim 2017 vydala jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun. Vice na www.euc.cz