Počty nových covid-19 případů rostou. Avšak pravidelné PCR testování zabraňuje šíření viru ve firmách.

Praha, 16. září 2021

DIANA Lab, laboratoř s nejpokročilejší automatizací a nejvyšší testovací kapacitou v Česku, testuje jak běžné zájemce o test, tak nabízí pravidelné testování pro firmy. Z posledních dat je zřejmé, že epidemie opět nabývá na síle, neboť podíl pozitivních případů se za poslední 2 měsíce se trojnásobně zvýšil (z 0,4 % na 1,3 %). Naproti tomu ve firmách, které se v DIANA Lab pravidelně testují pomocí PCR testů ze slin, jsou i tak zachycovány pouze jednotlivé případy, neboť nedochází k přenosu na další zaměstnance. Pravidelné testování tak zabraňuje šíření nákazy v kolektivech firem.

 

Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: „Řada firem testovala celé léto bez ohledu na to, že od července to není povinné. Záchyty se pohybují v jednotkách případů a díky pravidelnému týdennímu PCR testování se zvládá nakažené včas izolovat a zabránit tak dalšímu šíření i karanténě. S podzimem očekávám další nárůst počtu pozitivních případů. Ve firmách, které pravidelně testují by se nákaza, ale dle našich zkušeností neměla šířit.”

 

Že PCR testy ve firmách účinně brání šíření nákazy ukázala i pilotní studie, ve které se antigenní testování ukázalo jako nedostatečné. „U jednoho z našich největších klientů se nedařilo nákazu zastavit přes pravidelné antigenní testování ani další velmi přísná opatření. Stačily tři týdny PCR testování a šíření viru mezi zaměstnanci kleslo na nulu,” říká Václav Navrátil

 

PCR testování je přesnější a také cenově dostupné

V současnosti není testování ve firmách povinné a opatření tak závisí pouze na zaměstnavateli. testování v DIANA Lab vyjde zhruba na 350 korun, což je sice více než antigenní testy (ty málo citlivé lze nakoupit i za desítky korun), ale pro většinu firem je to investice, která se vyplatí. „Naše PCR testy ze slin volí firmy, které nechtějí dopustit šíření nákazy v kolektivu a chtějí zaměstnance testovat pravidelně – většina testuje jednou týdně. Oproti loňsku je sice v populaci řada lidí, co nemoc prodělala a hodně očkovaných, zároveň však bojujeme s daleko infekčnější variantou delta. Antigenní testy si pořizují ty společnosti, které chtějí ušetřit. V konečném důsledku mohou být ale paradoxně dražší, než kvalitní PCR testy vzhledem k vysokému počtu falešných negativit i pozitivit antigenních výsledků,” upozorňuje Jan Tykvart, vedoucí laboratoře DIANA Lab.

Je zásadní, jak budeme s dalším růstem nakažených nakládat. „Nad epidemií rozhodně nemáme vyhráno, i když jsme v daleko lepší situaci. Pokud zůstanou současná opatření, s růstem nakažených i hospitalizovaných musíme počítat. Dokud jsou čísla nízká, je nejlepší strategií citlivé PCR testování. Měli bychom udělat vše pro to, abychom se vyhnuli plošným opatřením, karanténám kolektivů nebo omezování zdravotní péče,” uzavírá Václav Navrátil.

 

PCR testy od Diana Biotechnologies (stejně jako ostatní kvalitní PCR testy) dokážou nemocné zachytit ještě předtím, než se stanou infekčními pro své okolí. Antigenní testy v této bezinfekční fázi nemoc odhalit nedokážou.

Kontakt pro média:
Marijana Šutová
Account Manager, Topic PR             
E: msutova@topicpr.cz    

O společnosti DIANA Biotechnologies

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a vývojem léčiv a vysoce citlivých diagnostických metod. Byla založena v roce 2018 a rozvíjí zejména aplikace kolem patentované technologie DIANA, kterou vynalezl CEO a vědecký ředitel firmy Václav Navrátil během svého působení na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Portfolio firmy je ale výrazně širší a se svými produkty míří na světové trhy, kromě vývoje nových léčiv a diagnostických metod pro detekci nových biomarkerů se zaměřuje také například na vývoj monoklonálních protilátek pro diagnostiku i terapie a na PCR diagnostiku virových onemocnění.  Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Cílem DIANA Biotechnologies je stát se nadnárodní biotechnologickou společností vyvíjející vlastní originální léčiva. Za tímto účelem už při svém vzniku společnost získala významný privátní investiční kapitál. Společnost sídlí ve Vestci u Prahy. Pro více informací o společnosti prosím pokračujte na www.dianabiotech.com a sledujte na Facebooku www.facebook.com/DIANABiotechnologies a Twitteru twitter.com/DianaBiotech.

O společnosti DIANA Lab

DIANA Lab s.r.o. je dceřinou firmou DIANA Biotechnologies. Jedná se o zdravotní zařízení, mikrobiologickou laboratoř, s povolením testovat COVID-19 pomocí metody PCR. Firma byla založena v polovině roku 2021 s cílem poskytnout zájemcům ze strany odběrových míst, firem i škol vysokou kapacitu pro vyhodnocování přesných neinvazivních PCR testů na COVID-19 ze slin a pomoci tak zastavit očekávanou další podzimní vlnu epidemie a zabránit tak nutnosti dalších restriktivních opatření.

Pro více informací o společnosti prosím pokračujte na www.dianalab.cz

O testech na COVID-19 společnosti DIANA Biotechnologies

DBdirect PCR testy ze slin i ze stěrů

Ultra citlivé neinvazivní PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies jsou založeny na technologii DBdirect využívající metodu přímého RT-PCR, která nevyžaduje izolaci RNA v separátním kroku. To znamená, že je vzorek slin nebo stěrů přímo přidán do PCR roztoku a laboratorní proces je jednodušší a rychlejší oproti dosavadní používané izolační metodě. Přesnost detekce COVID-19 ze slin je s použitím této technologie přitom dokonce vyšší než u standardní PCR detekce ze stěrů z nosohltanu.    Přímé PCR testy ze slin jsou vhodné jak pro velké laboratoře s automatizovaným zpracováním vzorků, tak i pro ruční zpracování vzorků. Metoda má certifikaci CE IVD a lze ji používat k diagnostice v zemích EU, zemích EFTA, Švýcarsku, Turecku a dalších zemích uznávajících CE IVD. Pro více informací pokračujte na www.diana-covid19.cz .