Varianta omikron aktuálně představuje 15 % nových případů v ČR a ještě více v Praze

V DIANA Biotechnologies jsme ve spolupráci s partnerskými laboratořemi před Vánoci zavedli plošné sledování výskytu varianty omikron pomocí našich PCR testů. K dnešnímu dni tak necelá pětina všech českých PCR testů umí díky nám určit, zda se jedná o tuto novou variantu. Díky tomu jsme schopní v reálném čase sledovat šíření této varianty.
 
Spolu s laboratořemi jsme vyhodnotili prvních 120 tisíc testů ze sedmi krajů a již první výsledky jsou vysoce znepokojivé:
  • Odhadujeme, že za 28. prosince bylo v ČR za den až okolo 500 nových případů.
  • Odhadujeme, že varianta OMIKRON aktuálně představuje 15 % všech nových případů COVID-19 v celé ČR a ještě více v Praze
  • Počet případů s variantou omikron se zdvojnásobuje každé 2 až 3 dny.
  • Dle našich aktuálních modelů varianta omikron v ČR převládne už na konci prvního lednového týdne a do 12. ledna už počet nových denních případů dosáhne 10 tisíc a bude dál růst.
Tento graf ukazuje procentuální zastoupení varianty omikron mezi denními novými případy COVID-19, přičemž zobrazuje sedmidenní průměr a graf tak má několikadenní zpoždění.
Na tomto grafu vidíme denní počty nových případů varianty omikron v celé ČR odhadnuté podle jejího zastoupení v námi analyzovaných testech. Ukazuje také předpověď příštího vývoje za předpokladu, že ke zdvojnásobení počtu nových případů dojde za každé dva až tři dny.

Děkujeme laboratořím, které se do sledování varianty omikron zatím zapojily (a které pokrývají téměř pětinu PCR testů v ČR): Zdravotním ústavům se sídlem v Ostravě a v Ústí nad Labem, Fakultním nemocnicím na Bulovce, v Plzni, v Brně a v Ostravě, nemocnicích v Jihlavě, Pardubicích a v Písku i soukromým laboratořím GHC, EUC, VIDIA Diagnostika a DIANA Lab.

V monitoringu šíření omikron v ČR a vývoji epidemie budeme v DIANA Biotechnologies ve spolupráci s partnerskými laboratořemi v následujících týdnech pokračovat a data pravidelně aktualizovat na našem webu a sociálních sítích. V případě zájmu o přímé zasílání aktuálních informací nás kontaktujte.“

Kontakt pro média:
Matyáš Hančl
PR & Marketing Manager
E: matyas.hancl@dianabiotech.com