DIANA Biotechnologies uvádí na trh PCR testy ze slin pro souběžnou detekci tří hlavních respiračních virových onemocnění. Nová služba Guardiana pak umožní samoodběr vzorků z pohodlí domova a odeslání přímo do laboratoře

 

Praha, 6. prosince 2022

Česká biotechnologická společnost DIANA Biotechnologies a její dceřiná diagnostická laboratoř DIANA Lab uvádí na trh platformu pro PCR testování z pohodlí domova. Odběrové sady Guardiana umožňují jednoduchý samoodběr vzorku slin, který je registrován přes online aplikaci a kurýrem doručen do laboratoře, kde dojde k vyhodnocení ještě v tentýž den. Z jednoho vzorku slin je navíc nyní možné provést vyšetření na přítomnost tří hlavních respiračních virových onemocnění: COVID-19, chřipky i RSV (respirační syncytiální virus).

Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: Naše testy na COVID-19 ze slin jsou neinvazivním řešením a patří k nejpřesnějším na trhu. V tomto roce jsme rozšířili své portfolio a dodáváme i multiplexní testy, díky nimž lze odhalit a rozlišit nejen COVID-19 ale i chřipkové kmeny A i B a RS virus. Jedná se o vysoce citlivou PCR diagnostiku, která je schopná odhalit tyto infekcí v rané fázi, což může zpomalit jejich další šíření a u rizikové populace může být vodítkem k nasazení správné léčby.“

V současné době v ČR výrazně poklesl zájem o testování na COVID-19 kvůli tomu, že stále převažuje varianta omikron, která má i díky očkování a předchozímu promoření populace méně závažné průběhy. Nicméně v populaci je nemoc stále přítomná a nelze vyloučit, že v zimním období se situace opět zhorší. Zároveň se již nyní například v USAprojevuje tzv. tripledemic, kdy se k epidemii COVID-19 přidávají i infekce chřipkou a RS virem, které také ohrožují rizikovou populaci, zejména malé děti, staré lidi a chronicky nemocné. Oba tyto respirační viry byly v předchozích letech tlumeny opatřeními proti nemoci COVID-19, ale letos se mohou vrátit v plné síle, protože imunita vůči nim je zřejmě slabší. To je i důvod, proč jsme na trh uvedli náš PCR respirační panel, který tyto tři viry detekuje v jednom testu,“ vysvětluje vedoucí vývoje DIANA Biotechnologies Jan Tykvart.

Společnost DIANA Biotechnologies navíc ve spolupráci se svou dceřinou diagnostickou laboratoří DIANA Lab nyní před Vánoci spouští službu Guardiana-home, která umožňuje lidem uskutečnit odběr vzorku slin pro PCR test z pohodlí domova, registrovat vzorek v online aplikaci a odeslat jej do laboratoře, kde je ještě tentýž den vyhodnocen. Aktuálně je tato služba dostupná jen v Praze, ale od nového roku se plánuje rozšíření služby po celé ČR.

Patříme mezi první, kteří v ČR zavádí tzv. direct-to-consumer testování, jehož rozvoj urychlila epidemie covidu i v řadě dalších zemí. Lidem to přináší možnost objednat si některé laboratorní testy, pro které dříve museli chodit k lékaři a na odběrová místa, z pohodlí domova a odeslat tyto vzorky přímo do laboratoře k vyšetření. Pro testování respiračních virů využíváme naše odběrové sady na sliny, které umožňují jednoduchý samoodběr. Za tímto účelem jsme vyvinuli aplikaci guardiana.cz, která umožňuje registraci uživatele a následně i jednotlivých vzorků a objednání svozu do laboratoře. V Praze spolupracujeme s kurýrní službou DODO, jejíž kurýr zákazníkovi po objednání doručí odběrovou sadu a po provedení odběru odveze vzorek do laboratoře. Tuto službu jsme navíc schopni nabídnout levněji a s rychlejším zasláním výsledku, než je běžné na odběrových místech,“ vysvětluje ředitel DIANA Lab Martin Dienstbier.

Domníváme se, že o tuto službu může být zájem zejména nyní, kdy došlo k omezení provozu řady odběrových míst. Zákazníky se stanou například lidé, kteří budou chtít vědět, zda nejsou nakaženi jedním z těchto respiračních virů před vánoční rodinnou návštěvou. Uplatnění najdou odběrové sady i u firem, které budou moci tuto službu nabídnout jako benefit pro své zaměstnance či využít k zabránění omezení provozu firmy v období epidemií,“ dodává Martin Dienstbier.

Do budoucna společnost plánuje rozšířit Guardiana-home platformu i pro další diagnostiku. Ve vývoji jsou například sady pro detekci pohlavně přenosných chorob z moči a řada dalších testů v oblasti mikrobiologie či genetiky. 

O společnosti DIANA Biotechnologies

DIANA Biotechnologies s.r.o. je česká biotechnologická společnost se silným vlastním výzkumem a vývojem. Firma byla založena v roce 2018 s cílem rozvíjet aplikace patentované technologie DIANA v diagnostice a ve vývoji léčiv. Portfolio firmy je ale nyní již výrazně širší. Aktuálně míří na světové trhy ve třech hlavních oblastech: 1) vývoj a výroba vysoce citlivé molekulární diagnostiky, 2) vývoj vlastních originálních nízkomolekulárních léčiv a poskytování služeb pro farmaceutický sektor a 3) vývoj protilátek pro diagnostiku i pro terapie. V oblasti molekulární diagnostiky se firma stala největším českým výrobcem PCR testů na COVID-19 a další virová onemocnění a díky svým inovacím v PCR diagnostice se nyní prosazuje i v zahraničí.  Firma staví na týmu špičkových vědců s unikátní expertízou v molekulární biologii, biochemii, organické a medicinální chemii, farmakologii a laboratorní automatizaci. Cílem DIANA Biotechnologies je stát se nadnárodní biotechnologickou společností vyvíjející vlastní originální diagnostiku i léčiva. Společnost má dvě dceřiné firmy: DIANA Lab, s.r.o., akreditovanou mikrobiologickou diagnostickou laboratoř, a DIANA Engineering, s.r.o., zabývající se vývojem a výrobou specializovaného plastiku a vývojem laboratorních přístrojů. Pro více informací o společnosti prosím pokračujte na www.dianabiotech.com

O společnosti DIANA Lab

DIANA Lab s.r.o. je dceřinou firmou DIANA Biotechnologies. Jedná se o zdravotní zařízení se sídlem v Praze 4, které je akreditovanou mikrobiologickou laboratoří. Zaměřuje se zejména na PCR testování respiračních infekcí. Firma byla založena v polovině roku 2021 s cílem navýšit kapacitu PCR testů před očekávanou další vlnou epidemie COVID-19 a zároveň demonstrovat unikátní způsob automatizace PCR testů ze slin, který mateřská firma DIANA Biotechnologies následně implementovala v řadě dalších partnerských laboratoří. Na vrcholu epidemie varianty omikron firma zpracovávala přes 10 tisíc PCR testů denně a patřila tak k největším českým laboratořím. Nyní DIANA Lab rozšiřuje své portfolio diagnostických testů a nově poskytuje i službu Guardiana-home, umožňující odběry pro PCR testy z pohodlí domova. Pro více informací o společnosti prosím pokračujte na www.dianalab.cz a na www.guardiana.cz

Kontakt pro média: Matyáš Hančl Marketing Manager E: matyas.hancl@dianabiotech.com M: +420 602 304 072