Česko díky testům DIANA Biotechnologies umí monitorovat šíření britské varianty COVID-19

Praha, 22. ledna 2021
PCR testy společnosti DIANA Biotechnologies díky originálnímu designu nejen citlivě detekují virus COVID-19, ale zároveň určí, zda se jedná o tzv. britskou variantu. Tyto unikátní testy už takové vzorky v česku zachytily a Státní zdravotní ústav (SZÚ) před několika dny potvrdil, že se jedná o první známé případy britské varianty koronaviru v Česku. Testy DIANA Biotechnologies tak umožňují českým laboratořím v reálném čase monitorovat, kde a jak rychle se nakažlivější varianta viru šíří, a včas upozornit na nárůst nákazy. Testy patří mezi ty nejpoužívanější v Česku a pomáhají tak držet nárůst epidemie pod kontrolou.

Václav Navrátil, CEO DIANA Biotechnologies: „Naše PCR testy jsou od počátku navrženy tak, že detekují dva geny viru COVID-19. V jedné z detekovaných oblastí se vyskytla mutace objevující se prakticky výhradně v tzv. britské variantě, zároveň se v této oblasti nevyskytují mutace jiné. Proto je možné odlišit právě britskou variantu od ostatních. Vzhledem k propracovanému návrhu testu navíc nedochází ke ztrátě citlivosti a oba geny jsou nadále detekovány. Náš test tak odhalí nejen to, zda testovaný má nebo nemá covid. Dokáží zároveň určit, zda je nakažen britskou variantou. Díky laboratořím využívajícím naše soupravy je možné relativně snadno a v reálném čase sledovat, kteří pacienti jsou nakaženi britskou variantou. To je důležité zejména proto, že se předpokládá vyšší infekčnost této varianty a v případě jejího masivnějšího rozšíření by mohlo dojít k opětovnému nárůstu nakažených. Monitorování varianty poskytne včasné varování. Bez našich testů by bylo nutné sekvenovat velké množství náhodně vybraných vzorků, což je pracné, zdlouhavé a drahé.“

Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies: „Pokud se laboratořím podaří šíření britské varianty odhalit, mohou včas varovat před nárůstem nákazy a pomohou udržet epidemii pod kontrolou. Naše diagnostika tvoří asi pětinu testů na COVID-19 v Česku a nyní registrujeme zvýšený zájem právě kvůli schopnosti detekovat britskou variantu. Testy neustále vyvíjíme, aby spolehlivě detekovaly také další možné mutace viru. Nyní také uvažujeme, že bychom využili naše znalosti a vyvinuli detekční soupravy pro další nebezpečné varianty.“

Testy DIANA Biotechnologies detekují dva geny ve dvou nezávislých kanálech. Oproti jiným dostupným testům dokáží odhalit, že se jedná právě o britskou variantu. Díky tomu pomocí testů DIANA Biotechnologies SZÚ minulý týden odhalil přítomnost britské varianty v Česku. Národní referenční laboratoř následně v mimořádné zprávě doporučila laboratořím využívat právě testovací soupravy, které jsou schopny britskou variantu odlišit, zejména k testování lidí přijíždějících ze zahraničí.

Společnost DIANA Biotechnologies s možnými mutacemi COVID-19 při vývoji PCR testů od začátku počítá. Pravidelně sleduje nové varianty viru ve světě a průběžně analyzuje a vyhodnocuje, jak na ně testy reagují. Shodné vlastnosti mají i PCR testy ze slin, které DIANA Biotechnologies během ledna instaluje do prvních dvou českých laboratoří.